Subscribe via RSS
  سخن یار

  منوی اصلی
icon_home.gif صفحه نخست

icon_community.gif اخبارShow/Hide content
tree-T.gif نگاه_SOMNEWCONTENT
tree-T.gif انتخابات
tree-T.gif شهید
tree-T.gif دفاع مقدس
tree-T.gif راویان فتح
tree-T.gif راهیان نور
tree-T.gif اردوهای جهادی
tree-T.gif بیداری اسلامی
tree-T.gif عمومی
tree-T.gif موضوعات اخبار
tree-L.gif آرشیو اخبار
icon_poll.gif نظرسنجی ها
nuke.gif صوت و فیلم
favoritos.gif نقشه سايت

  اخبار ویژه
. پول امام زمان (عج) تا مال مشکوک
. نظر رهبرانقلاب و خمس یارانه نقدی
. استفتا رهبرانقلاب درباره یارانه
. هدیه های نوروزی هاشمی
. خزانه خالی تا پیامک نوروزی
. تاکید بر مدیریت صحیح یارانه‌ها
. دیدار وزرای دولت با خاتمی
. روحانی: اوباما را فردی بسیار مودب و باهوش یافتم
. طنز+انصراف از دریافت یارانه
. هنر معقول در منظر استاد جوادی
. مجموعه دکتر سلام - 35
. حاشیه‌های نوروزی روحانی
. اسکورت روحانی در زاهدان
. آیت‌الله مکارم‌:جستجوی حساب‌های شخصی
. استخر 7 میلیاردی در ساختمان ریاست جمهوری
. توهین نوه امام خمینی به پیامبر
. اقتصادمقاومتی با اقتصادکرامتی
. نوروز در شمال و کیش با روحانی
. شناسایی یک شهید دفاع‌مقدس
. کمک "زیرنویسی" و "سریالی" ضرغامی به دولت

  تماس با ما
Email : info@olfi.ir

  همسنگر

آخرین منجی

مهدی

پرستوها

سربازان ظهور

جلسه امام رضا علیه السلام

ولایتمداران

محمدباقر فیروزی

مرکز مشاوره اینترنتی

منتقد صدا و سیما

مهدی یاوران

مداحان قم

اطلس شهرها

تنظیم خانواده

مجله اینترنتی

منتظر کلیپ

نه دی

راز دل

علوم انسانی

کانون معراج الشهداء

جبهه پایداری

گروه جهادی امام رضا علیه السلام

کانون ابن الحیدر

سید صادق عبداللهی

هیئت محبین العباس (ع)

رواینگر

سید محمد ورزشی

قانع نسب

حدادیان


  انتخاب زبان

  پخش موسیقی
در حال حاضر مشکلی در اجرای پلیر وجود دارد.

 
محمدصادق شهبازی
 
حاجی بخشی
رسانه‌ای انسانی و مردمی

۱- انقلاب اسلامی با هویت فرهنگی و دینی و مردمی خود، رویدادهای رسانه ای و چهره های منحصر ب فرد خویش را آفرید. رویدادهای انقلاب با آفرینش لحظات و صحنه های غیر رایج (مثل حضور سیاسی زنان محجبه در صحنه، مبارزه ی مسالمت آمیز مردمی و… )، حرکت بر خلاف مسیر رسانه های قوی، استفاده ز خلل و فرج رسانه های قوی و رساندن پیام خود از دل منازعات رسانه ها و از همه مهم تر استفاده از رسانه های ضعیف به صورت گسترده و مردمی در مقابل رسانه های قوی و خلق رسانه های مردمی توانست پیام خود را در داخل کشور به مردم رسانده و حتی در خارج از مرزها نیز افکار عمومی را مخاطب قرار دهد. این تغییرات نه تنها عرصه ی سیاسی که عرصه ی علمی را نیز در نوردید و طرح انقلاب کاستی (نوارهای کاست اعلامیه امام و اعلامیه ها در مقابل رسانه های فراگیر و قوی مثل صدا و سیما و مطبوعات و سینما). و مکتب مبادله معنا به جای مکتب انتقال پیام را در پی داشت. یکی از این موارد ظهور چهره هایی بود که به دلیل ویژگی های غیر رایج و منحصر به فرد و نیز اقدامات خودشان که مبتنی بر فضای فرهنگی و دینی و مردمی انقلاب سامان می بافت، خود به صورت رسانه عمل کرده و حامل پیام می شدند.

۲- بی شک، یکی از نمونه های آرمانی (ideal type) این افراد، رزمنده ی فرتوت ذبیح الله بخشی بود که به «حاجی بخشی» مشهور شد، پدر دو شهید و برادر یک شهید که شادابی در عین فرتوتی، و حضور در هیئت بسیجی با آن شرایط، تکرار شعارهای انقلابی واداشتن جمعیت به تکرار آن ها، روحیه دادن به رزمندگان و مردم در هیئت انسان انقلاب اسلامی (بسیجی) و ارتباط برقرار کردن با آن ها با شعار و پخش شکلات و بیسکوییت و… که در تهییج رزمندگان حتی در شرایط سخت موثر واقع شد. این روحیه دادن که حتی در شرایط شهادت فرزندش در جبهه با توزیع شکلات ادامه داشت، یا در اقدامی نمادین تلاش برای خاموش کردن ماشین حاوی داماد خود که به وسیله ی دشمن منفجر شده بود با پتو و… آن قدر مهم بود که حتی ارتش عراق برای سر او جایزه تعیین کرد و حتی در سال آخر جنگ تلاش کرد برای مقابله با ایران به بازتولید نمونه هایی از جنس حاجی بخشی اقدام کند که ناموفق ماند.

۳- این رسانه علاوه بر جبهه، در پشت جبهه نیز حامل پیام بود، تلاش برای شکستن فضای دور از جبهه ی شهر، تکرار شعارهای انقلابی در شهر، حاضر کردن بچه های حزب اللهی در سال ۶۴ و ۶۷ در شهر و کلید زدن امر به معروف و مقابله با سلطنت طلبان و وضعیت بد فرهنگی شهر با حضور خود، انجام رویدادهای رسانه ای غیر معمول مثل برگزاری نماز جماعت در میدان ولی عصر (که به دستگیری او و مسعود ده نمکی و خیل کثیری از رزمندگان حتی تیراندازی به آنان از جانب حافظان نظم منتهی شد) و … این فضا را ادامه داد که در سال های بعد از جنگ نیز تدوام داشت.

۴- حاجی بخشی رسانه و نماد نسل جنگ بود که تلاش می کرد تا ضمن گره زدن همه چیز حتی سال های زندگی خود به دفاع مقدس (که به صورت نمونه در پاسخ از سؤال از سنش همیشه آن را ۱۸ سال و ۲ ماه اعلام می کرد که سال های سن پسر شهیدش بود) جنگ را از نوستالژی به مسئله ای عینی و تکلیف آور برای لحظه های امروز انقلاب تداوم دهد. حضور در آیین های انقلابی و راهپیمایی ها، کلید زدن و شرکت در اقدامات انقلابی مثل اعتراض به وزارت خانه ها و صدا و سیما (بخشی چون نماد بسیج و مقاومت به حساب می آمد با حضور خود وزرای وقت کشور و… را به مجوز دادن به تجمعات عدالت خواهانه و اعتراضی و مستقل حزب الله مجبور می کرد و حضور او موجب شکل گرفتن بسیاری از حرکت های انقلابی و حضور مردم و حزب الله می شد) و از همه مهم تر اقدام حاجی بخشی در مقابله با جناح های سیاسی کشور (مخالفت توسلی نماینده ی جناح چپ و اصلاح طلبان با او و درگیری وی با ناطق نوری نماد جناح راست(اصول گرایان) و دستگیری او و تعداد بسیاری از رزمندگان به دستور ناطق نوری نیز ساماندهی تجمعات اعتراضی به عملکرد دولت سازندگی و اصلاحات در زمان تقدیس آن ها از جانب جناح های سیاسی به همراه بعضی از فعالین سیاسی) و کاندیداتوری در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ضمن علم به رد صلاحیت صورت می گرفت، وی در پاسخ به پرسش از چرایی این اقدام گفت: «(کاندیدا شدن را) در آن موقع، تکلیف دانستم. همه حرف می زدند تریبون داشتند جز رزمنده ها و فقرا و… من آمدم خودم را قربانی کنم، کاندیدا شدم به این خاطر که برادرانی که دکترا دارند آن ها بیایند جلو و آن ها تشویق شوند… مجلس کاری نداشتم. می خواستم بروم مجلس بلال بفروشم!؟ می خواست بروم داد بزنم سر این مسئولین، سر کسانی که به این مجلس می روند و از دوش آن ها بالا می روند».

وی با درک ضرورت کار رسانه ای حتی پی گیری گرفتن کانالی از صدا و سیما برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بود و حتی اعلام آمادگی پرداخت هزینه های ان که با مقابله ی رییس وقت صدا و سیما محمد هاشمی که ما از شما حزب اللهی تریم مواجه شد. او حتی به دنبال ارائه ی پیام ناراضی بودن از وضعیت آشفته ی سیاسی کشور و عدم پی گیری آرمان های امام و رهبری از جانب مسئولین از جناح ها و بخش های مختلف بود و به همین دلیل متعدد تاکید می کرد «به مسئولین بگویید در تشیع جنازه ی من شرکت نکنند».

۵- این رسانه ی انسانی که با مخاطب قرار دادن عموم مردم و لایه های فرودست جامعه به دلیل بی آلایشی و پرهیز از رویه های غلط علی رغم موج تهمت و تخریب و ادعای به آلاف و الوف رسیدن و ساماندهی حرکت های افراطی از جانب ضد انقلاب و رسانه های زنجیره ای و حتی تخریب به وسیله ی صدا و سیما به وسیله ی تمسخر کاندیداتوری وی، توانست با اقشار مختلف اجتماعی حتی بعضی جریان های روشن فکری تماس موفق برقرارند و با این مخاطب محوری پیام خویش را منتقل کند. علاوه بر بچه های جنوب شهر و رزمندگان و مردم عادی و اقشار فرودست که حاجی بخشی را به عناوین نماد مقاومت و ایثار و مردمی بودن انقلاب می دیدند، حتی مرحوم کاوه گلستان خبرنگار روزنامه های اصلاح طلب و رسانه های بیگانه (که در نهایت به عنوان خبرنگار رویترز جان خود را در حمله ی آمریکا به عراق از دست داد) در مورد او به این مضمون گفت که من این جریان حزب الله را در کشور قبول دارم حاجی بخشی از روی اخلاص و حرف مردم فرودست جامعه را می زند.

۶- مهم ترین ویژگی این رسانه ی مردمی، انسانی بودن آن است. یعنی در این رسانه عنصر انسانی و سبک زندگی او حتی بدون رسانه های فراگیر و قوی به انتقال پیام می انجامد. پیامی که فطرت انسان ها را خطاب قرار می دهد و بیشتر در قالب ارتباطات چهره به چهره و حتی از درون رسانه های ضعیف و قوی به مبادله ی معنامی پردازد. رقت قلب و روح لطیف حاجی بخشی و احساسات پاک او در کنار ان وجهه ی انقلابی سزش ناپذیر، چهره ی دیگری از او می ساخت که چه بسا جا دارد رسانه های فراگیر ما به مطالعه و ترویج آن بپردازند. بی شک، او رسانه ای از جنس خود انقلاب اسلامی بود که مبتنی بر انتقال انسانی و چهره به چهره ی پیام و شعارهای اولیه ی انقلاب شکل می گرفت و مهم ترین کارکرد و پیام آن ایجاد انگیزش کنش انقلابی و دینی در مخاطب، یا حداقل گذاشتن علامت سؤال هایی در ذهن او بود.
منبع : www.teribon.ir
بازديد : 246 بار

کلمات کليدي : حاجی بخشی رسانه انسانی، شهبازی و حاجی بخشی، چریک پیر، دلاور جبهه، حاجی بخشی مرید امام

  نظرسنجی

انصراف از یارانه کمک به...

دولت
قشر کم درآمد
مافیای بهداشت
بهداشت و درمان
سفرهای تفریحی دولت

  آمار کاربران

  ارتباطات

سایت مقام معظم رهبری


مرکز اسناد انقلاب اسلامی


پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری


پژوهشکده دفاع مقدس


بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع


سازمان بازرسی کل کشور
  وصیت شهدا

اگر می خواهید پیامی از بهشت بگیرید ، با یک صلوات بر روی دکمه زیر کلیک کنید


  118 سایبری

  برای مسافران راهیان نور

  ویژه نامه راهیان نور

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد.هرگونه کپی برداری از مطالب مندرج در سایت با یک صلوات برای شادی روح شهدا بلا مانع است.

Design & SEO By: Tadbir.Asia